Osmaniye İş Geliştirme (İŞGEM) Projesi 1. Yönlendirme Komitesi Toplantısı Yapıldı

Haberler

Osmaniye İş Geliştirme (İŞGEM) Projesi 1. Yönlendirme Komitesi Toplantısı Yapıldı
19 Ekim 2016

Osmaniye İş Geliştirme (İŞGEM) Projesi 1. Yönlendirme Komitesi Toplantısı Yapıldı

Osmaniye İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi 1. Yönlendirme Komitesi Toplantısı Valilik Rahime Hatun Toplantı Salonunda yapıldı. Vali Kerem Al başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, OSB Müdürü Hasan Sezer, KOSGEB İl Müdürü Nihat Karademir, DOĞAKA Osmaniye Koordinatörü Erdinç Kadıoğlu, OTSO Başkanı Murat Teke, Bakanlık Temsilcileri ve İŞGEM Projesi inşaat, müşavirlik ve teknik yardım ekipleri temsilcileri katıldı.

Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz toplantının başında İŞGEM hakkında bilgi vererek, “Osmaniye İş Geliştirme ve KOBİ Destek Projemiz yaklaşık 8,3 milyon Avro hibe desteği ile Osmaniye Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü içerisinde tahsis edilen 37 Bin 500 metrekare alanda faaliyet gösterecektir. İŞGEM 10.250 metrekare kapalı alana konumlandırılacak, bu doğrultuda 16 adedi 125 m², 16 adedi 250 m² ve 6 adedi 500 m² büyüklüğünde metal, gıda, tekstil, mobilya ve diğer sektörlerde faaliyet gösterecek 38 adet işlik yapılacak ve bu işliklerin asgari ’u kadın girişimciler tarafından oluşturulacaktır. İŞGEM, içerisinde konferans ve eğitim salonu, sergi salonu, kafeterya, yemekhane ve depolar bulunan ortak kullanım alanı da inşa edilecektir. Ortak kullanım alanında kullanılmak üzere tedarik ihalesi ile ofis malzemeleri proje bütçesi dâhilinde tedarik edilecek ve çalışmalara hazır hale getirilecektir. Tedarik ihalesi ile ilgili süreç devam etmektedir. Tahmini olarak Ocak ayında sözleşmenin imzalanması planlanmaktadır. 2011 yılında Osmaniye Valiliği ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Programları Daire Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile İŞGEM çalışmalarına başlanmıştır. 2014 yılında ihale çalışmalarına başlanılmış olup inşaat, müşavirlik, teknik destek ve tedarik ihalesi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır. Müşavirlik, teknik destek ve inşaat bileşeni ile yapılan sözleşme sonucu çalışmalar başlamış sadece tedarik ihalesi Ocak ayına sarkmıştır. 18.10.2016 tarihi itibariyle inşaat firmasına Organize Sanayi Bölgesinde yer teslimi yapılmıştır” dedi.

Toplantının devamında GOPA Danışmanlık adına Ekip Lideri Roger Cowdrey Osmaniye İş Geliştirme Merkezi Projesinde kaydedilen ilerlemeler ve bundan sonraki süreç hakkında sunum yaptı. Sunumunda, önümüzdeki süreçte planlanan faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendiren Roger Cowdrey, bu süreçte potansiyel fırsatlar ve değer zinciri analizi üzerine çalışacaklarını, İŞGEM İş planının yazılacağını, İŞGEM Hizmet Kılavuzlarının hazırlanacağını, bir iletişim ve görünürlük planın geliştirileceğini ve uygulanacağını, tanıtım broşürü hazırlanacağını, İŞGEM internet sitesinin hazırlanıp yayına gireceğini ve son olarak da İŞGEM logosunun ve kurumsal kimlik rehberinin geliştirileceğini kaydetti. Bundan sonraki süreçte, Osmaniye’de girişimciliğin özendirilmesi amacıyla Üniversite’de seminerler ve girişimcilik konusunda bir yarışma düzenlemeyi planladıklarını ayrıca iş danışmanlığı hizmeti vermeyi tasarladıklarını kaydetti.

Toplantının devamında teknik yardım ekibinin yönlendirme komitesine sunduğu hususlar hakkında konuşuldu.
Toplantının sonunda konuşan Vali Kerem Al, toplantının, sürecin hızlandırılması ve sonuçlandırılması konusunda katkı sağlamasını temenni ederek, toplantıya katılan herkese teşekkür etti.

Osmaniye İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Atölyeler ve Hizmet Binasının temeli atıldı. Yağışlı hava nedeniyle OSB Konferans Salonunda düzenlenen törene Vali Kerem Al, Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal, Belediye Başkan Vekili Yener Tuncer, Vali Yardımcıları Mehmet Öz ve Alp Eren Yılmaz, Osmaniye eski Vali Yardımcısı ve İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sanayiciler ve iş adamları katıldı.

İlk olarak İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç konuşmasında, Osmaniye’de Vali Yardımcısı olduğu dönemde projenin kendisi için özel önem arz eden bir proje olduğunu ifade ederek, “İŞGEM projesinin temel amacı, fikri olan ancak hem ekonomik anlamda hem de deneyim anlamında yeterli olmayan insanlara devletin ilk aşamada yer, teknoloji ve bilgi desteği sağlamasıdır. Çağdaş ülkelerin çoğunda uygulanan bu sistem, Osmaniye’de de özellikle de Organize Sanayi Bölgemizde uygulanmış olacaktır. Bu projede yer almış olmaktan gurur duyuyorum. Emeği ve katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Projenin Osmaniye’mize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Murat Altun ise yaptığı konuşmada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Rekabetçi Sektörler Programını yürüttüklerini ifade etti.

Temeli atılacak olan Osmaniye İŞGEM’in ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağını da ifade eden Murat Altun, “Proje kapsamında 8,3 Milyon Avro’luk kaynağı bu projeye tahsis etmiş olduk. Bunun yüzde 17’sini ulusal bütçeden, yüzde 83’ünü ise Avrupa Birliği kaynağından kullanıldı.” diye konuştu.

Vali Kerem Al ise İŞGEM’in hizmet binası ve atölyelerinin temelini atmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “İlimiz 2000’li yılların başına kadar ekonomisinin ana ekseni tarım olan bir ildi. 2000’lerden sonra OSB’nin hayata geçirilmesi ve 5084 Sayılı Kanunun yürürlüğe konulması ile OSB’de müthiş bir atılım yaşanmıştır. Bugün 100’den fazla fabrikası 15 Bin çalışanı ile Osmaniye OSB, ilimizin önemli bir değeri haline gelmiştir. Osmaniye OSB, sadece ilimizin değil, bölgemizin ve ülkemizin de önemli bir sanayi üssüdür. Bu bakımdan Organize Sanayi Bölgemizle övünüyoruz.” diye konuştu.

Temeli atılacak olan İŞGEM Projesinin çok önemli bir proje olduğunu kaydeden Vali Al, proje hakkında bilgi vererek, “Toplam 37 bin 500 metrekare alanda, 10 Bin metrekare kapalı alanı olan İŞGEM; 16’sı 125 metrekare, 16’sı 250 metrekare ve 6’sı da 500 metrekare olmak üzere 38 işlikten oluşuyor. Bu yatırımın içinde aynı zamanda konferans ve eğitim salonları, kafeteryalar olacaktır. İŞGEM’in ilimize, bölgemize önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Proje, 2017 yılı Ekim ayı itibariyle hayata geçirilecektir.” dedi. Vali Al, projenin yapılma aşamasında önemli katkıları olan Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından, temel atma alanına geçildi. İl Müftüsü Ramazan Çortul tarafından okunan duanın ardından, Vali Kerem Al ve protokol mensupları tarafından Osmaniye İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Atölyeler ve Hizmet Binasının temelini atıldı.

PROJE KÜNYESİ

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Daire Başkanlığı'nın Sözleşme Makamı ve T.C. Osmaniye Valiliği'nin Faydalanıcısı olduğu Osmaniye İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi GOPA Danışmanlık Ltd. Şti. liderliğindeki konsorsiyum tarafından gerçekleştirilmiştir.

İLETİŞİM

Osmaniye İŞGEM A.Ş.
Şehit Ömer Halisdemir Cad. No: 1
Büyük Tüysüz Mah., Toprakkale/Osmaniye
Telefon: +90 (328) 802 00 55
info@osmaniyeisgem.com