Kimyasal Ürünler

Öncelikli Sektörler: Kimyasal Ürünler

Öncelikli Sektörler: Kimyasal Ürünler

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın Kimya Sektörü Araştırma Raporu’na (2012) göre kimyasal madde üretiminin katma değeri (21,7%) genel imalat sanayiinin katma değerinden (19,7%) daha yüksektir. Söz konusu rapor, kimya sanayinin Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer aldığını belirtmektedir.

Osmaniye’de petrokimya, kömür, kauçuk ve plastik sektöründe 33 firma8 bulunmakta ve bunlardan 22 tanesi9 OSB’de yer almaktadır. Aslında, kimya sektörü, toplam tesis sayısı bakımından Osmaniye’deki ilk beş sektörden biridir. Plastik geri dönüşüm tesislerinin sayısındaki artış da bu sıralamada bir faktör olabilir, ancak görüşmelerden elde edilen bilgiler, bunun Osmaniye’de gelişme potansiyeli olan bir sektör olduğunu düşündürmüştür.

Kimya sanayi, alt-sektörler bazında oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir (sabun, temizleyici, inşaat kimyasalları, metal koruyucuları, kozmetik vb.) ve bunların birçoğu atölye şartlarında yapılabileceği için İŞGEM’e de uygundur. Aynı zamanda bu alt-sektörlerden bazıları, demir-çelik sektörünün destekleyici sektörleri arasında yer almaktadır. Bu gerekçelerle, kimya sanayi (ilgili alt sektörlere odaklı olarak) Osmaniye ve İŞGEM için öncelikli bir sektör olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca sektörün çok çeşitli ve birbirinden tamamen farklı alt kollara sahip olması, bu alanda Osmaniye’de az sayıda küçük işletmenin bulunması ve bu sektörün seçilmesindeki amacın, var olan bir sektörü iyileştirmenin yanı sıra, yerel girişimcilere yeni fırsatlar sunmak olması nedenleriyle, kimya sanayiinin genel bir değer zinciri çalışması yapılması planlanmıştır.


PROJE KÜNYESİ

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Daire Başkanlığı'nın Sözleşme Makamı ve T.C. Osmaniye Valiliği'nin Faydalanıcısı olduğu Osmaniye İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi GOPA Danışmanlık Ltd. Şti. liderliğindeki konsorsiyum tarafından gerçekleştirilmiştir.

İLETİŞİM

Osmaniye İŞGEM A.Ş.
Şehit Ömer Halisdemir Cad. No: 1
Büyük Tüysüz Mah., Toprakkale/Osmaniye
Telefon: +90 (328) 802 00 55
info@osmaniyeisgem.com