Osmaniye İŞGEM Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Haberler

Osmaniye İŞGEM Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı OTSO Konferans Salonunda Yapıldı
14 Temmuz 2016

Osmaniye İŞGEM Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı OTSO Konferans Salonunda Yapıldı

Osmaniye İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Kadir Kara, Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve girişimciler katıldı. Toplantı öncesinde Osmaniye İş Geliştirme Merkezi Teknik Destek Ekibi, Vali Kerem Al’ı makamında ziyaret etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Osmaniye Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Ofis Koordinatörü Veysi Oruk, İŞGEM hakkında bilgi vererek, “Osmaniye Valiliği tarafından hazırlanan ve Katılım Öncesi Avrupa Birliği Mali Yardım Aracı (IPA) “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı”na sunulan, “Osmaniye İş Geliştirme ve KOBİ Destek Merkezi” adlı projemiz, yaklaşık 8,3 milyon Avro hibe desteği almaya hak kazandı.” diye konuştu. İŞGEM projesinin, Osmaniye Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü içerisinde tahsis edilen yaklaşık 37.500 m² alanda faaliyet göstereceğini ve 10.258 m² kapalı alana konumlandırılacağını da ifade eden Veysi Oruk, İŞGEM projesi doğrultusunda Osmaniye Organize Sanayi Bölgesine 16 adedi 125 m², 16 adedi 250 m² ve 6 adedi 500 m² büyüklüğünde metal, gıda, tekstil, mobilya ve diğer sektörlerde faaliyet gösterecek 38 adet işlik yapılacağını ve bu işliklerin asgari %10’u kadın girişimcilerden oluşacağını da belirterek “İŞGEM, içerisinde konferans ve eğitim salonu, sergi salonu, kafeterya, yemekhane ve depolar bulunan ortak kullanım alanı da yapılacaktır. Girişimcilere, işyeri ve teknik destek sağlamak, onları düşük ücretli kiralarla 2 ya da 3 yıl boyunca istihdam edip, daha sonrada serbest piyasa ortamına girmelerine zemin hazırlayacak olan İŞGEM’de 400’den fazla kişinin istihdam edilmesi ve bölgedeki işsizlik sorununun çözümüne bir katkıda bulunulması öngörülmektedir” diye konuştu.

Toplantıda GOPA Danışmanlık adına Ekip Lideri Roger Cowdrey Osmaniye İş Geliştirme Merkezi Projesi hakkında 1 saatlik sunum gerçekleştirdi. Cowdrey, “Yönetilen iş alanı veya yönetimle yapılandırılmış ofisler diyebileceğimiz bu süreç, iş sürecinin bir parçasıdır. Genellikle müstakil bir kullanıma yönelik olarak sunulan düşük kiralı iş alanlarından oluşur. Çoğunlukla kiraları sübvansiyon veya teşvikle sağlanır, kiralamanın başlangıcı ve sonu kolay olacak şekilde tasarlanır. Kalınabilecek süre sınırlıdır, genellikle bu süre 3 yıldır. Bunun yanında kiralık alana ek olarak bazı hizmetler de sunulabilir. Aslında burada sağlanan fayda bir iş alanının yönetilmesi yükünün ortadan kaldırılmasıdır.” diye konuştu. Bir şirketin kuruluşunda temel olarak 2 sorun olduğunu, bunlardan birinin personel temini diğerinin ise yer temini olduğunu belirten Cowdrey, “Bir şirket kurulduğunda 6 ay geçtikten sonra ne kadar yere ihtiyaç duyulacağı önceden bilinemez. Yönetilen iş alanı dediğimiz kavramın faydası şirketin kuruluşundaki fiziksel alan sorununu ortadan kaldırmasıdır” diye konuştu. Yeni kurulan şirketlerin % 95’inin ilk yıllarında başarısız olduğunu ve kapandığını belirten Roger Cowdrey, “Türkiye’deki İŞGEM’lerin içinden geçerek bu süreci atlatan şirketlerin, ilk 3 yıl içindeki performansları değerlendirildiğinde % 85-89’u ticarete hala devam eder durumdadır” dedi.

İş Geliştirme sisteminin merkezinde iş danışmanlığının olduğunu ifade eden Cowdrey, iş danışmanlarının hem danışmanlık hem de eğitim hizmetleri sunduğunu söyledi. Osmaniye’deki tüm paydaşların bir araya gelerek İŞGEM’in kuruluşunda katkı sağlamalarının önemini de vurgulayan Roger Cowdrey, İŞGEM binasının Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alacağını kaydetti. Osmaniye İŞGEM binası bünyesinde 38 işliğin yer alacağını da belirten Cowdrey, hedefin Osmaniye’nin sosyoekonomik gelişimine katkıda bulunmak, amacın ise Osmaniye’de girişimciliği güçlendirmek olduğunu belirterek, işletmelerde aranacak özelliklerin sürdürülebilirlik, büyüme, iş yaratma olduğunu ve en az % 22,5 oranında kadınların ve gençlerin istihdam edilmesinin gerekliliğini vurguladı. Roger Cowdrey, “Sizler de ‘ülkenin en iyi İŞGEM’ine sahip olacağız’ der ve buna inanırsanız ülkenin en iyi İŞGEM’ine sahip oluruz. Bu dünyada üç tip insan vardır; bir şeylerin olmasını sağlayanlar, bir şeyler olurken seyredenler ve “ne oldu” diyenler. Bugün Osmaniye İş Geliştirme Merkezi konusunda bunlardan hangisi olacağınızı seçme şansınız vardır” diyerek sözlerine son verdi.

Toplantının sonunda konuşan GOPA Danışmanlık Teknik Destek Ekibinden KOBİ Kilit Uzmanı İbrahim Çelebi ise, ekibin 2 yıl boyunca İŞGEM’e teknik destek sağlayacağını ifade ederek “Ekibimiz ayrıldıktan sonra İŞGEM’i sahiplenecek ve sürdürülebilirliğini sağlayacak olan sizlersiniz” diye konuştu.

Toplantı soru-cevap bölümünden sonra sona erdi.

PROJECT IDENTITY

Osmaniye Enterprise Development Centre (İŞGEM) Project where Republic of Turkey Ministry of Industry and Technology, EU and Foreign Relations General Directorate, EU Financial Programmes Department is the Contracting Authority and Republic of Turkey Governorship of Osmaniye is the Beneficiary, was implemented by the consortium led by GOPA Danışmanlık Ltd. Şti..

CONTACT

Osmaniye İŞGEM A.Ş.
Şehit Ömer Halisdemir Cad. No: 1
Büyük Tüysüz Mah., Toprakkale/Osmaniye
Telefon: +90 (328) 802 00 55
info@osmaniyeisgem.com